in

Astralis vítězí na IEM Katovice 2019

Světové jedničky potvrdili roli favorita a vítězí na prvním majoru sezóny.

Astralis neměli s finskými ENCE ve finále velkou práci. Pojďme se ale nejprve podívat na cestu obou finalistů v play-off.

Finové byli jednoznačně největším překvapením celého turnaje. Povedlo se jim projít kvalifikací, a i když jejich výkony nejprve nevypadaly nějak slibně, postupně se zlepšovali, až si v play-off vyšlápli na ty nejlepší. Jako první jim v cestě stáli světové dvojky z Ameriky – Team Liquid. ENCE si jako svoji první mapu zvolili Mirage, kterou považují po Trainu za svoji druhou nejlepší mapu. Teroristickou stranu zvádli dobře a šli s vedením jednoho kola do druhé poloviny, ve které dokázali připsat potřebný počet kol pro vítězství a vedli 1:0 po skóre 16:11.

Druhá mapa byla mapou Liquid, kteří zvolili Inferno. Favorité z Ameriky sebevědomě ovládli první polovinu 10:5. Nicméně stejným poměrem zvládli ENCE polovinu druhou a šlo se do prodloužení. Liquid zaskočeni hrou Finů nenašli odpověď na jejich taktiky a skóre 19:16 znamenalo postup ENCE do semifinále. Liquid zřejmě podcenili soupeře a připravovali se v hlavách už dopředu na finále proti světovým jedničkám.

Finský celek postavený kolem zkušeného borce allua se ale postaral i o překvapení číslo dvě. Semifinálový duel sehrál proti světovým trojkým z Natus Vincere. Ti při výběru map nezakázali Train, a to bylo jako voda na mlýn pro ENCE, kteří si tuto mapu zvolili jako první. Na ní předvedli skvělou útočnou polovinu, která je velice důležitá pro další průběh hry. Opět se potvrdilo, že teroristická strana je rozhodující a ENCE vedli 1:0 po skóre 16:14.

Na´Vi šli na jistotu a vybrali si Dust2. Na něm udělali s ENCE krátký proces 16:3.

Rozhodovalo se tedy na mapě třetí, konkrétně na mapě Mirage. Zde to byl jeden z nejvyrovnanějších duelů celého play-off. Na´Vi ovládli první polovinu 9:6 a vše nasvědčovalo tomu, že favorité si pohlídají postup do finále. Finové ale předvedli neskutečný comeback a přesnou hrou a skvělými taktikami vypálili Na´Vi rybník. ENCE tak slavili postup do finále po skóre 16:14.

To světové jedničky měli cestu do finále o něco snažší. Ve čtvrfinále narazili na legendy Ninjas in Pyjamas. Na mapě Mirage, která byla vybraná hráči Astralis nebylo co řešit a Dánové smetli NiP 16:2.

Mapa druhá, tedy Dust2, byla už vyrovnanější, kdy Švédové dotahovali manko 4:11. NiP dokonce vedli, ale závěr opět patřil mistrům. Astralis si připsali poslední šestnáctý bod a mohli slavit výhru 2-0 po konečném skóre 16:14.

V semifinále čekali Astralis větší oříšek v podobně brazilských MIBR v čerstvé sestavě. MIBR se na Overpassu daří, také proto si tuto mapu vybrali jako mapu startovní. Na ní ovládli první polovinu 9:6 a se světovými jedničkami to nevypadalo nejlépe. Přeci jenom Overpass je jejich nejslabší mapa, nicméně pořád jsou na ní Astralis silnější než většina celků. Astralis zvládli teroristickou stranu 10:5, a to znamenalo, že první mapu vyhráli 16:14. Pro MIBR to musel být šok, jelikož první mapu už měli takřka v kapse.

Že byla první mapa rozhodující se potvrdilo na mapě druhé. Inferno je pro Astralis po Nuku nejlepší mapou, na které nemají konkurenci. A to se potvrdilo i nyní. MIBR nestíhali a Astralis po přesvědčivém výsledku 16:7 postoupili do finále.

Grandfinále prvního Majoru sezóny sledovala naplněná Spodek Aréna v polských Katovicích. V publiku bylo znát, že většina fanoušků žene dopředu outsidery z Finska, nicméně i Astralis zde měli nemalou základnu věrných fanoušků.

Světový Counter-Strike odstartoval na mapě Train, kterou si pro sebe vybrali, jak už bývá zvykem ENCE. Pokud někde měli světové jedničky zaskočit, tak zde. Začali skvěle. První dvě kola šla na jejich stranu a to přesvědčivým způsobem. Astralis ale svoji CT straně zvládli skvěle, a to hlavně díky důležitým clutchům, které pro Dány získal kdo jiný než sám mistr nevýhodných situací Xyp9x. První polovinu vyhráli Astralis 11:4. Pokud chtěli ENCE s výsledkem první mapy ještě něco udělat, museli zabrat hned od prvního kola. A to se jim podařilo. Získali první tři kola druhé poloviny a vše nasvědčovalo tomu, že se dočkáme vyrovnaného závěru první mapy. Nicméně to by nebyli Astralis, aby se jim nepodařilo srazit sebevědomí soupeře nějákým překvapivým nákupem. Za stavu 11:7 nastupovali Dánové do devatenáctého kola pouze se slabým nákupem, který sice může pozlobit, ale rozhodně by neměl ENCE dělat problém. Opak byl ale pravdou a rychlý postup Astralis vpřed znamenal rozpad taktiky Finů a poslední hřebíček do rakve alespoň, co se první mapy týče. ENCE si přidali ještě tři kola, ale Astralis kontrolovali závěr. 16:11 bylo konečné skóre první mapy.

Osobně jsem výběr Astralis předvídal. Zvolili Inferno, na kterém předvádí úctyhodné výkony. Ale i ENCE umí na této mapě zahrát a hlavně allu je se svým AWP na této mapě nepřekonatelný. Nic z toho se ale nepotvrdilo. Astralis převáděli CS z jiné planety. Šest zabití přes kouřové zdi, které vytvořili sami ENCE, neskutečné clutche a perfektní využívání granátů, znamenalo rychlé vedení 10:0. Když pak Finové připsali první kolo, hala bouřila a i sami hráči slavili úspěch s úsměvem. První vlaštovka jaro nedělá a Astralis pokračovali vpřed za titulem přidáním dalších čtyř kol. 14:1 byl výsledek teroristické strany světových jedniček. Na ENCE čekal, pokud chtěli zvednout trofej na hlavu, comeback století. Nejvěrnější fanoušci Finů už tomu jistě začali věřit, když se ENCE povedlo vyhrát první tři kola druhé poloviny. Jakmile se ale Astralis dostali k plnému nákupu, bylo vymalováno. Astralis vyhráli mapu 16:4.

Astralis znovu přepisují histori a vítězí na prvním Majoru letošního roku. Na světě zkrátka nemají konkurenci a tento stav zřejmě nějáký ten čas potrvá. To, s jakým přehledem postupovali přes celý Katovický major, kdy ztratili pouze jednu mapu, a to ještě v prodloužení proti Renegades, nasvědčuje tomu, že jejich nadvláda bude dále pokračovat. Naproti tomu ENCE ukázali, že je s nimi potřeba počítat, a že tento mladý celek vedený veteránem scény alluem, čeká ještě spousta úspěchů. Je potřeba pogratulovat i jim.

Zdroje:
HLTV.org (foto)

Petr Utíkal

Petr Utíkal

Článek napsal Petr Utíkal

Streamer s láskou k esportu, vášnivý tenista a snažící se student.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor