in

FaceIt Major London 2018

FaceIt Major London 2018. Asi nejsledovanější turnaj v CSGO letošního roku. Pod drobnohledem je ze dvou důvodů. Jednak zde soutěží nejlepší týmy planety, ale hlavně se jedná o první major pod záštitou společnosti FaceIT. I když není Velká Británie zrovna Counter-Strikovou velmocí a domácí vlajku drží vzhůru snad jedině Smooya, lístky zmizely téměř okamžitě. Ve čtvrtek se otevřely brány SSE Areny ve Wembley a čtvrfinálové zápasy odstartovaly.

První čtvrtfinálový den bylo o favoritech jasno. Tým BIG v čele s domácím hráčem Smooya nastoupili do zápasu proti Natus Vincere, kde ale nebyli schopni udržet výkony ze základní části a ukrajinsko-ruský celek si došel pro snadnou výhru 16:2 na Dustu a 16:6 na mapě Nuke. Druhý zápas dne nabídl souboj mezi překvapením celého turnaje týmem Complexity a stále lépe hrajícími MIBR. Na první mapě Train nebylo co řešit. MIBR hladce zvítězili 16:4. Inferno nabídlo vyrovnanější souboj, který ale nakonec opět ovládli MIBR poměrem 16:12.

Páteční program nabídl mnohem vyrovnanější zápasy. Tým Liquid se potkal s Hellraisers, kteří se dostali do čtvrfinále hlavně díky výkonům Issy a Woxica. Liquid zvolili jako první mapu Mirage, kterou ovládli 16:10. Dust 2 nabídl mnohem vyrovnanější boj, který vyšel lépe pro Hellraisers a svůj pick proměnili ve výhru 16:10. Publikum sice hnalo Hellraisers dopředu, ale na mapě Cache se ukázaly kvality týmu Liquid, kteří rozhodli o svém postupu do semifinále rozdílem 16:8. Čtvrtfinálový program vrcholil nejatraktivnějším soubojem mezi světovými jedničkami Astralis a týmem Faze Clan.

Atmosféra na místě byla bouřlivá a ačkoliv se zdálo, že dresů Astralis je v publiku více, Faze hnal dopředu mnohem větší kotel. Faze pro sebe zvolili mapu Mirage, Astralis Inferno. První polovinu první mapy pro sebe vzali Dánové 11:4 a zdálo se, že se Karriganův tým nemá čeho chytit. Druhou polovinu sice dokázali za CT vyhrát a dotáhnout Astralis na skóre 15:14, ale dánský celek poslední kolo zvládl a ujal se vedení 1:0. Inferno nabídlo jiný scénář. Faze byli od začátku aktivní a rychle se ujali vedení 8:2 a následně první polovinu zakončili vítězně 10:5. Poté se ale ukázalo, proč je Inferno pickem Astralis a proč je tento celek na špičce světové tabulky. Dánové získali 9 kol v řadě, otočili zápas ve svůj prospěch a slavili postup do semifinále konečným skóre 16:12.

Semifinálová sobota slibovala světový Counter-Strike. V prvním zápase proti sobě nastoupili skvěle hrajíci Natus Vincere a stále si na nový roster zvykající Made in Brasil. Jako první se šlo na Overpass, kde NaVi ovládli první polovinu 10:5. Ani nejlepší hráč světa Coldzera neodvrátil prohru 16:10. Druhá mapa byla pickem MIBR, a to pickem překvapivým. Zvolili Dust2, na kterém v základní části majoru dostali naloženo od Astralis 16:0. Překvapení se nekonalo a NaVi ovládli i druhou mapu ještě větším rozdílem – 16:5. Rusko-ukrajinský celek tedy postoupil do druhého velkého finále letošního roku.

Druhý zápas byl to, na co všichni čekali. Souboj dvou nejlepších týmů současnosti. Team Liquid proti Astralis. Severoamerický celek nebyl favorizován, ale byl považován za největšího soupeře Astralis, s největší šancí je porazit. Však se jim to také povedlo v základní části, kdy zvítězili v BO1 sérii 19:17 na mapě Dust2. Už výběr map nabídl překvapení. Liquid nezabanoval Nuke, mapu, na které jsou Astralis nejlepším týmem a dánský tým si ji následně vybral. Liquid pro sebe zvolili Mirage a jako left-over zbyl Dust2, na který všichni čekali. Ke třetí mapě, ale nedošlo. Astralis potvrdili svoji dominanci na Nuku. Zvítězili 16:8, i přes občasná zaškobrtnutí v první polovině, kdy Liquid vyhrávali jeden frocebuy za druhým. Nicméně, se podle mého názoru jednalo o nejlepší mapu celého turnaje. Kdo čekal, že na Mirage se Liquid zvedne a ukáže svou sílu, tak se mýlil. Severoameričané v čele s Tacem jakoby se nebyli schopni přenést přes prohru na první mapě a rychle ztráceli 8:1. Konečný výsledek první poloviny byl 12:3 pro Astralis a zdálo se, že nic jim nebrání v postupu do Grandfinále. A pokud do té doby někdo věřil, tak po prvním kole druhé poloviny, kdy Magisk vytáhl neuvěřitelný ace, už ztráceli naději i skalní fandové. Publikum hnalo Liquid dál za vítězstvím, ale i přes veškerou snahu nebyli schopni zápas otočit. Astralis ukončili druhou mapu za stavu 16:7 a zítra si to rozdají s Natus Vincere o titul.

Finálový zápas slibuje Counter-Strike nejvyšší kvality. SSE Arena ve Wembley zažije neskutečnou diváckou kulisu, která zatřese celým Londýnem.

 Petr Utíkal

Petr Utíkal

Článek napsal Petr Utíkal

Streamer s láskou k esportu, vášnivý tenista a snažící se student.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor