Zdroj: twitch.tv/mdldisney
in

Glosa: Smutný pohled na špičkovou Dotu

MDL Disneyland Paris Major se rozhodně mezi legendární turnaje nezařadí.

Máme za sebou další z Dota 2 turnajů, které se mohou pyšnit statusem Major. Tentokrát se špičkové týmy sjely do Paříže. Zde Team Secret obhájil svoji pozici aktuálně nejlepšího celku, zůstal neporažen, odváží si zasloužený titul a osamostatnil se na vrcholu bodování Dota Pro Circuit. Turnaj nabídl zajímavé výsledky, mnohá překvapení a spoustu skvělých soubojů. A i když se od některých týmů očekávalo víc (namátkou Fnatic či Virtus.pro), přesto tím hlavním poraženým zůstal někdo jiný.

Pro čínského organizátora MDL (Mars Dota 2 League) se jednalo o první turnaj, který organizoval mimo svou domovinu. A bohužel to bylo znát. Fanoušci Doty totiž namísto velkolepého výletu do francouzského hlavního města koupili chipsy, kolu nebo pivko a vychutnali si hry svých oblíbenců z pohodlí domova. Během prostřihů tak bylo vidět spoustu prázdných sedaček. Určitě se v tomto případě nelze vymlouvat, že lidé nedorazili pouze na zápasy outsiderů. Zaparkovat v publiku kombajn jste v klidu mohli třeba během zápasu výše zmíněných Virtus.pro s PSG.LGD. Uznávám, že oba týmy sice nejsou z evropského regionu (ačkoliv LGD hrají pod hlavičkou Paris Saint-Germain), ale přesto se jednalo o zápas, který nabídl špičkovou kvalitu.

Zdroj: Twitch

Hodně daleko od zaplněné haly a bouřlivé atmosféry jako na Kometě mělo i finále Lower Bracketu mezi Evil Geniuses a Team Liquid. I tam byste si mohli postavit dvougenerační dům. Přitom vybrané místo konání rozhodně nebylo žádné Camp Nou, které by se nedalo vyprodat. Nebo alespoň důstojně zaplnit.

Zdroj: Twitch

A samozřejmě tento přešlap neunikl ani divákům televize Twitch, kteří si neodpustili několik jízlivých poznámek a referencí. Z těch nejčastějších můžeme zmínit například „Riki crowd“ neboli v překladu „Riki publikum“ (pro nedotaře – Riki patří mezi Dota 2 hrdiny a jeho poznávacím znamením je permanentní neviditelnost). V chatu se také často objevovalo jméno Thanos, hlavního záporáka z Avengers, který lusknutím prstu vyhladil půlku živých tvorů, což odskákala i část diváků.

Zdroj: Twitch

Zda za to může špatný marketing, komunikace směrem k Dota 2 komunitě, slabý zájem o hru ve Francii (o čemž pochybuji), cena lístků, nebo se zkrátka fanoušci spíše rozhodli, že dají přednost ESL v Birminghamu na přelomu května a června, to nechám na organizátorech. Nutno podotknout, že právě spojení ceny s nabitým ESL Birmingham může být jedním z důvodů, protože za zhruba stejnou porci zápasů jste v Paříži zaplatili cca třikrát tolik. Z prodeje lístků organizátor MDL a Disney přehazovat peníze vidlemi nebudou, a proto bylo třeba naplnit očekávání spolupráce trošku jinak – reklamou.

Možná už jsem starej prudérní kozel, ale po několika zápasech mě všudypřítomnost produktů Disney začala strašně štvát. Přitom před turnajem jsem měl opravdu velkou radost, že se Disney do spolupráce pustilo. A i poprvé, když jsem viděl postavičku Pumby, objevil se mi úsměv na tváři. Pak už toho začalo být opravdu moc. Analytici měli uši jako Mickey Mouse (zda dobrovolně, toť otázka), na každém rohu se válel nějaký ten plyšák a do toho jste mezi zápasy mohli slyšet informace, bez kterých se neobejdete. Jako příklad lze uvést anketu o tom, jaká postavička od Disney je mezi analytiky nejoblíbenější. Ve finále tak nejseriozněji vypadali moderátoři Sheever a SirActionSlacks (a to už je opravdu na zamyšlení).

Zdroj: Twitch

Mám velkou radost, že esport už není Popelkou, kterou velké značky přehlížejí, ale aktivně se v tomto odvětví snaží působit. O to je ale smutnější přístup, kdy se společnost snaží vytapetovat svými produkty maximální prostor na obrazovce po celou dobu přenosu. Chápu loga na pozadí her, video reklamy (naprosto skvělý spot například dokázal udělat Mercedes), zmínění partnerů komentátory, ale přílišné tlačení na pilu umí být otravné. Bohužel takto to vypadá, že Disney hledal v Dota 2 komunitě dojnou krávu, nikoliv perspektivního partnera. Tak příště znovu a lépe.

Martin Roháček

Článek napsal Martin Roháček

Už ve čtyřech letech jsem utíkal k sousedům hrát Mária, pak proháněl Vláček a Goldena. Prošel jsem si potmě tunely ve Vietcongu, podlehl kouzlu Warcraft 3 a Dota mě nepřestala bavit ani po 13 letech. A dneska si užívám ten neskutečný nárůst, který esport zažívá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor