Zdroj : HLTV.org
in

Liquid prolomili finálová prokletí

IEM Sydney 2019 zná svého šampiona, kterým se podle předpokladů stal Team Liquid.

Liquid mají zasebou několik grandfinálových porážek. Nuntno říci, že většinu jim uštědřili fenomenální Astralis z Dánska a nemálo lidí tvrdí, že pokud by nebylo právě jich, Liquid by byli jasnými jedničkami. Na IEM Sydney měli opět šanci získat vysněný titul. Zbýval ale jeden krok, zastavit Švédskou mašinu Fnatic.

Jak už v Sydney bývá zvykem, grandfinálový zápas se hrál formátem Bo5, takže hráči museli být připraveni na CS:GO maraton. A opravdu, skoro sedmihodinový duel rozhodla až rozhodující pátá mapa. Pojďme se nejprve podívat na celý průběh finále.

Fnatic už několikrát potvrdili, že jestli se nějaká mapa počítá jako jejich nejlepší, je to Cache, na kterou jsme se podívali hned v úvodu. Cache nepatří mezi příliš oblíbené mapy top týmů, a to se ukázalo hned v úvodních kolech. Fnatic dominovali na svoji CT-straně a během chvíle vedli 9:0. Liquid zvládli zkorigovat první polovinu alespoň na 5:10, nicméně na T-sided mapě to není bůh ví jaký výsledek, pokud jste právě na teroristické straně začínali. Druhá polovina byla o něco vyrovnanější, ale bylo vidět, že Švédové průběh kontrolují a poměrně snadno si tak došli pro vítězství na první mapě 16:10. Celkem překvapivě šli tedy fnatic do vedení 1:0.

Zdroj : HLTV.org

Ačkoliv se finálový duel rozhodoval až na páté mapě, osobně si myslím, že rozhodující okamžiky proběhly právě na Overpassu. Mapa týmu Liquid začala lépe pro ně, když první polovinu získali poměrem 9:6 a zaznamenali tak slušnou výchozí pozici ze svojí terorisitické strany. Skvělou útočnou stranu ale předvedli také Fnatic a defenzívu Liquid ničili s každým další kolem víc a víc, až se dostali do vedení 13:12. V ten moment se zdálo, že comeback na druhé mapě bude dokonán. To by ale na druhé straně nesměli stát druzí nejlepší hráči světa. Ti se vzapamtovali a nakonec urvali druhou mapu nejtěsnějším možným rozdílem 16:14. Pro Fnatic to byla velká šance obrat soupeře o jejich mapu a dostat se tak do vedení 2:0. To se ale nestalo a místo jasného vedení zde bylo skóre 1:1 na mapy.

Na řadu přišla papírově nejvyrovnanější mapa Mirage. Fnatic tady museli zabrat a získat mapu svého výběru pro sebe. Prohrávat 2:1 s týmem Liquid s vyhlídkou čtvrté mapy, kterou byl Dust 2 není nic příjemného. Švédský celek nezačal špatně. Fnatic rychle vedli 4:1 a zdálo se, že svou T-stranu kontrolují. V závěru první poloviny ale přišla skvělá defenzíva severoamerického celku a ten získal první polovinu poměrem 9:6. Fnatic jakoby opařeni sprchou z úvodu mapy nebyli schopni svou CT-stranu proměnit ve vítězství a Liquid tak získal mapu soupeře poměrem 16:8. To bylo pro švédské borce kritické. Přišli o Mirage a jako další byl na řadě již zmíněný Dust 2, na kterém byli jasní favorité Liquid.

Zdroj : HLTV.org

I přesto, že prohra třetí mapy pro Fnatic znamenala katastrofický scénař, byli schopni zapnout a na Dustu 2 nejen Liquid vzdorovat, ale dokonce je i přehrávat. A to ve velkém stylu. Teroristická strana jim vyšla 9:6 a australské publikum vyžadovalo mapu číslo pět. Ve druhé polovině švédská mašina nedala té americké žádnou šanci a Liquid nepřipsali ani jedno kolo. Sedmi koly v řadě tak Fnatic ukončili čtvrtou mapu a vynutili si mapu rozhodující.

Fnatic byli před rozhodující mapou určitě psychiky nahoře. Přece jenom nikdo už nečekal, že by mohli Dust 2 sebrat na svou stranu, a to jim muselo vlít do žil novou krev. Rozhodující mapou bylo Inferno. Tato mapa už nějakou dobu ukazuje, že patří jen těm nejlepším a nejzkušenějším celkům a málokdo by na ní chtěl bojovat právě proti Liquid nebo například Astralis. Fnatic mají sice zkušeností na rozdávání, ale ty tentokrát nebyli schopni zužitkovat. Krátce po začátku mapy prohrávali 8:1 a naděje je pomalu opouštěla. Určitě k tomu přispěla i únava, která musela bezpodmíněčně přijít, když se blížila sedmá hodina zápasu. Konečný stav po první polovině byl 11:4 z pohledu Liquid, kteří zvládli skvěle svoji CT-stranu. Když následně zvýšili za T-straně na 14:4, málokdo asi věřil, že by se Švédové byli schopni vzapamtovat. Najednou to ale bylo 14:9 a vše nasvědčovalo tomu, že jsou Fnatic zpátky v zápase. Pak ale přišla obrovská rána. Liquid nastoupili do dvacátého šestého kola s bídným nákupem a nikdo nepochyboval o tom, že se Fnatic dostanou na desátý bod. Opak byl ale pravdou. Fnatic nezvládli důležité kolo a Liquid jim tak zasadili poslední hřebíček do rakve. Skóre se zastavilo na poměru 16:9 a bylo rozhodnuto.

Zdroj : HLTV.org

Liquid tak ukončili čekání na velkou trofej a i když to bylo těsnější než všichni čekali, usedli na australský trůn. Fnatic ukázali, že jsou opravdu top týmem na světě, ale kousíček tam ještě chybí, nicméně je s nimi třeba počítat.

Petr Utíkal

Článek napsal Petr Utíkal

Streamer s láskou k esportu, vášnivý tenista a snažící se student.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor