Zdroj: uploadvr.com
in ,

Nahradí virtuální realita klasické hraní?

Trend s názvem virtuální realita se postupně rozmáhá. Podaří se mu však vytlačit klasické hraní?

Před několika lety začaly firmy přicházet s brýlemi pro virtuální realitu, díky kterým si užijete hry nebo filmy naplno. Mezi nejznámější patří Oculus Rift a HTC Vive a nově oznámený Valve Index. V tomto článku jsou jako brýle pro VR myšleny brýle a headsety z vyšších cenových kategorií. O brýlích k telefonu nebo těch, které vyrobíte z krabice od bot, bude článek možná někdy jindy.

Zdroj: theverge.com

Všechna tato zařízení mají jednu společnou vlastnost, a to vysokou cenu. Jejich cena se pohybuje od 12 000 Kč. Kromě toho potřebujete velmi výkonnou grafickou kartu, abyste je mohli používat. Na starším počítači si zkrátka nezahrajete. Běžně se doporučuje mít v počítači grafickou kartu alespoň Nvidia GeForce GTX 970, ale to je naprosté minimum. Abyste si virtuální realitu opravdu užili, potřebujete daleko vyšší výkon. Nemůžeme tedy do ceny virtuální reality počítat pouze cenu brýlí, respektive headsetu. Musíme započítat také náklady na výkonný herní počítač.

Takový stroj si nemohou všichni hráči dovolit, a tak se bude muset počkat, než cena v dnešní době výkonných počítačů klesne. Tento problém se časem překoná. Znovu si tedy můžeme položit naši otázku. Vytlačí VR klasické hraní v delším časovém horizontu?

V dnešní době jsou velmi populární střílečky, jako jsou CS:GO, Call of Duty a Battlefield. Hlavně zde vidím velký potenciál. Představa, že hraji Battlefield a okolo mě běhají vojáci, létají kulky a jezdí tanky, je naprosto úžasná. Zároveň bych si i zacvičil, poněvadž bych se musel doopravdy skrčit, plazit nebo běžet. Nestačilo by pouze zmáčknout tlačítko na klávesnici. Dokážu si představit i progaming v CS:GO, kde všichni hráči budou využívat VR. Najednou nebude váš skill dán jen tím, jak umíte hýbat rukama, ale jak se umíte hýbat celí. Zároveň mohou střílečky sloužit jako simulátor bojiště pro vojáky.

Zdroj: polygon.com

Dalším velkým fenoménem jsou však MOBA (Multiplayer Online Battle Arena) hry. Zde je kladen velký důraz na týmovost, strategii, znalost mechanik hry a především na perfektní ovládání vaší postavy. Hrát MOBA hru alespoň na průměrné úrovni je ve VR zhola nemožné. Dobří hráči většinu času ani nestráví sledováním své postavy, nýbrž kontrolou minimapy, obchodu a dalších jednotek, které ovládají.

Zároveň si nedovedu představit, jak bych v Dotě 2 hrál svého oblíbeného Invokera. Při nějakém obzvláště povedeném combu bych nejspíše vypadal jako posedlý ďáblem a riskoval bych příchod exorcisty.

Zdroj: medium.com

Můžete sice argumentovat tím, že Dota 2 přeci Virtuální Realitu podporuje. To je sice pravda, ale zatím pouze v režimu sledování hry. Pokud by se pořádaly VR turnaje v MOBA hrách, museli by se hráči kompletně oddělit od těch, kteří hrají klasicky, jinak by VRisté neměli nejmenší šanci.

Progaming ve Virtuální Realitě se nepochybně rozroste jako samotné odvětví. Není vyloučené, že některé FPS tituly budou přizpůsobeny pro VR a my si je tak budeme moci vychutnat naplno. Už teď se sice pořádají turnaje ve VR střílečkách, ale buďme upřímní, zdaleka ještě nejsou tam, kde by mohly být.

Ale MOBA hry dle mého názoru rozhodně ve VR nebudou, jelikož je není možné hrát jinak, než jak je tomu teď. Kdo ví, třeba se pletu a za pár let se tomuto článku budu s kamarády na virtuálním pivu ve virtuální hospodě jenom smát.

Michal Mašika

Článek napsal Michal Mašika

Redaktor Esportsmagazin.cz, nadšenec do esportu, programování a fotbalu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor