in

Naším primárním cílem je zajistit kvalitní zázemí pro naše svěřence

Jiří „Bananides“ Johanides, Esports caster, analytik, moderátor a spoluzakladatel Team Brute.

Teamu Brute se v letošní sezóně daří.  Jak vidí letošní sezónu spoluzakladatel a jak těžké je řídit CS:GO tým u nás? O tom a dalších věcech jsme si popovídali právě s Jirkou.

 

Ahoj, začal bych úplně od začátku. Představil bys prosím stručně sebe a svůj tým našim čtenářům?

Ahoj, jmenuji se Jiří Johanides, v esport odvětví známý pod přezdívkou “Bananides”. Začínal jsem před dvěma roky jako čistě CS:GO caster pro agenturu Hitpoint.cz, dnes už mám za sebou ale více štací jako League of Legends nebo i FIFA 19. Co se Brute týče, tak jsme mladá organizace, která si zakládá na upřímnosti mezi vedením a hráči. Naším primárním cílem je zajistit kvalitní zázemí pro naše svěřence, ne vydělat miliony na české esport scéně.

 

Kdy vznikla myšlenka založit Team Brute?

S tímto návrhem za mnou přišel můj kamarád Ondřej Šišmiš (nick Motion), který se primárně znal s mým starším bratrem a když se dozvěděl, že se pohybuji v gamingu u nás, tak mě požádal o drobou pomoc do začátku. Psal se listopad 2016, kdy jsme měli první schůzku, abychom si ujasnili naše vize a cíle a začali spolu sepisovat nejdůležitější dokumenty a maily, se kterými jsme chtěli oslovovat partnery.

 

Je těžké pro lokální tým sehnat peníze aby měli hráči dobré podmínky pro trénink ?

Upřímně ano, nemá cenu lhát. Peněz se tu u nás moc nepohybuje, neboť tu není ani zdaleka tolik zájem investovat jako v okolních státech, což je škoda, jelikož tu u nás je spousta kvalitních hráčů, kteří by si zajištění zasloužili. Bohužel je to ale dáno veřejným vnímáním esportu u nás, v čem jsme (jako skoro ve všem ostatním) o x let pozadu za zahraničím. Peníze pro hráče seženete, ale ze začátku musíte hodně sahat do vlastní kapsy, než ukážete partnerům, že váš tým za něco stojí.

 

Máte za sebou slušnou sezónu. Jak bys ji zhodnotil a co bys vybral jako největší úspěch od kterého se můžete v budoucnu odrazit?

Já osobně jsem na kluky hrdý, co se jim podařilo uhrát v letošním roce. Největší úspěch se těžko vybírá, jednou možností by bylo kvalitní představení v polském Štětíně, ovšem primárně jsme stále československý tým, tudíž pro mě to byl postup mezi nejlepší čtyři na Mistrovství České republiky v počítačových hrách 2018, kde nám jen o kousek utekl postup do finále. Úspěchy jsou jedna věc, na čem my bychom se však měli odrazit je ucelená sestava, která společně s managementem potáhne za jeden provaz a bude na stejné vlně.

 

Dařilo se vám i na mezinárodní scéně. Na turnaji Polbit Aréna jste došli až do Grandfinale, kde jste těsně podlehli Izako Boars. Jaké další turnaje v cizině vás čekají ?

Tak je jasné, že nyní vyhrajeme online kvalifikace a postoupíme na další Major, že ano 🙂 Polbit Arena pro nás byla skutečně velkou zkušeností. Hlavně pro hráče, kteří zažili úplně jiné chování než na jaké mohou být zvyklí z naší země. V tuto chvíli žádné pozvánky ani žádné turnaji v kalendáři nemáme, avšak věřím tomu, že minimálně na polské scéně jsme si udělali dobré jméno.

 

 

Cítíš, že vás letošní výsledky zařadily na pozici druhého nejlepšího týmu na CZ/SK scéně za Gunrunners ?

To je ošemetná otázka. Myslím, že patříme určitě ke špičce současné scény, ale místo druhého nejlepšího týmu se ke konci sezony dle mého názoru nerozhodlo jednoznačně. Řekl bych že my i eSuba jsme si výkonnostně v současné chvíli rovni a o druhé místo za sestavou Gunrunners se dělíme (viz semifinále MČR).

 

Na MČR se vám příliš nedařilo. Čemu bys to připsal ? Nervozitě? Přemotivovanost?

Nedařilo se až v závěrečné fázi. Nemám rád výmluvy, ale přeci jen hrát už třetí den v řadě s teplotami nemusí být pro hráče úplně příjemné a taky co si budeme – zkušenost byla minimálně v semifinále na straně soupeře větší, to dle mého byl rozhodující faktor. Celkově však MČR hodnotím kladně, přes více než nepovedený start jsme skončili těsně před branami finále a za celé vedení mohu říci, že jsme na naši šestku reprezentantů (nesmíme zapomínat na coache forjiho) pyšní.

 

Účastníte se i nově vzniklé ESL Mistrovství ČR a Slovenska. Myslíš si, že je dobře, že vznikla další liga na lokální scéně? Je to pro začínající týmy přínosem?

Z nezaujatého pohledu jsem rád, že ESL přišla i s naší regionální ligou. Již několik let jsme mohli sledovat ESL Meisterschaft v Německu, ESL Nordic Championship na severu Evropy, ESL Mistrzostwa Polski (polská liga) a další, přičemž na nás se stále nedostávalo. Jen by možná chtělo zamyslet se nad názvem. Už tu máme Mistrovství ČR v počítačových hrách (PLAYzone), dále Mistrovství Slovenské republiky (Y-Games) a také Mistrovství České a Slovenské republiky (ForGames) a člověk by se v tom mohl ztrácet. Přínosem to je spíše pro celou scénu, je to šance jak získat začlenění do evropského systému, jak naše týmy ukázat více v zahraničí. Přeci jen je tu spousta kandidátů, která by si to zasloužila (především Gunrunners, Brute, eSuba, Universe).

 

 Petr Utíkal

Zdroje: Hitpoint.cz (foto)

Petr Utíkal

Článek napsal Petr Utíkal

Streamer s láskou k esportu, vášnivý tenista a snažící se student.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor