in ,

Rozhovor s manažerkou Hippomaniacs

Hana „Skeli“ Dichtlová je manažerkou nejúspěšnějšího českého Dota 2 týmu. Jaké je řídit esportový tým jsme se dozvěděli právě od ní.

Ahoj, mohla bys našim čtenářům prosím stručně představit sebe a své svěřence?

Ahoj, já jsem Skeli a mám na starost pět kluků, kteří hrajou Dotu. Oni hrají a já se jim jakožto noob starám o organizační věci. Naše pozice 1 a 2 jsou CURRY a Supream^, což jsou úplně super kluci. SabeRLight- na offce je tak trochu šašek, ale ono už to patří k tomu týmovému duchu. Muf na supportovi je naproti tomu velmi tichý a mluví jen opravdu střídmě. Největší kápo v týmu je sehny, který pickuje, řídí hru, udržuje klid a hraje 5ku.

Kdy jsi začala s Dotou a proč zrovna Dota?

S Dotou jsem začala ještě v DotA. Hrávala jsem v té době Lineage 2 a moji spoluhráči se chodili na Dotu odreagovat, tudíž jsem to zkusila taky. Ale hrála jsem s přestávkami a nijak jsem netryhardila, tak si asi dovedeš představit jak to vypadalo.

Jak vznikl tým Hippomaniacs a jak ses k němu dostala Ty?

Tým Hippomaniacs vznikl v roce 2016. Vizí bylo a je vytvořit v CZ-SK podmínkách tým, který bude schopný hrát na kompetitivní úrovni proti top týmům. Existence takového týmu poté podpoří rozvoj československé Dota 2 komunity. Já jsem se k týmu dostala jako slepá k houslím. Za ty roky co už hraju jsem samozřejmě poznala hodně našich hráčů včetně sehnyho. Za moje působení v Hippomaniacs může právě on. Na začátku listopadu jsme se se sehnym bavili o Dotě a on jen tak mimochodem zmínil, že shánějí manažera. Do té doby dělal manažera pro tým on a vzhledem k tomu, že chodí i normálně do práce, bylo to náročnější. Já v tu chvíli absolutně netušila co to obnáší, ale bylo to něco, co jsem ještě nezkusila a týkalo se to Doty tak proč ne.

Je nějaký rozdíl mezi esportovými organizacemi v ČR oproti těm ve světě?

Mezi tier 1 týmy a tier 2 týmy určitě rozdíl je. U těch čistě profesionálních je všechno zajeté a hráči hrají převážně turnaje v rámci DPC. Tudíž jejich práce obsahuje neustálé cestování. U tier 2 týmů se samozřejmě občas povede postup na tyto turnaje, ale jinak se hrají spíše online turnaje nebo různé kvalifikace. Tady je potom složitější časově vše skloubit, protože se mnoho zápasů a turnajů překrývá. Co se týče peněz, má to každý tým podle sebe. Někde jsou regulérní platy, jinde jen jednorázové odměny a někde hráči spoléhají čistě na výhry v daných turnajích. Základní nabídkou organizací bývá proplácení cesty a ubytování na turnajích.

Proč myslíš, že je v Česku Dota tak málo oblíbená oproti jiným esportovým titulům?

Nemyslím si, že by Dota byla tak neoblíbená jak mnozí tvrdí. Dotu u nás hraje spousta lidí, jen nejsou soustředěni na jedno místo, takže se to ztratí. Není tu žádný velký streamer, jako tomu bývalo za dob JC, kde by se celá komunita setkávala. Je, ale pravda, že Dota je komplexní hra, která je pro náhodného diváka značně nepochopitelná. Tudíž streamer Doty těžko získá diváky nedotaře. Když se ohlédnu tak pět let zpět, byla česká Dota trochu jinde. Bylo mnoho turnajů, existovalo mnoho týmu pod velkými organizacemi. Bohužel naše týmy neměly nikdy dlouhého trvání a organizace postupem času na Dotu u nás zanevřely. A zbyly převážně turnaje, které jsou organizovány jednotlivci nebo skupinkou nadšenců, ale není zde žádné velké propojení.

Co máš na starosti jako manažerka týmu?

Ve zkratce: kluci hrají Dotu a já se starám, aby měli co hrát. Moje práce je být trpělivá 😀 Hledám nadchazející turnaje a kvalifikace, jednám s organizátory o direct invitech, abychom přeskočili pokud možno co nejvíce kvalifikačních zápasů, které stojí mnoho času. A potom přichází asi to nejnáročnější. Skládání schedule. Mnohdy máme třeba dva týdny úplně volno a potom přijdou tři turnaje, které se hrají najednou. Je potřeba proházet různé hry, abychom zvládli všechno, a aby pokud možno kluci nemuseli utíkat ze školy a z práce. Komunikace s převážnou většinou organizátorů je značně namáhající a komplikovaná. Celý tento kolotoč doplňuje domlouvání scrimů, ale to už není nic hrozného, když má člověk konexe a tým má vybudované jméno. Poslední aktivitou je příprava na nadcházející zápasy z hlediska draftování enemy týmu.

Z čeho financujete fungování organizace?

Organizaci financuje jako soukromá osoba majitel.

Na jaké úspěchy jste nejvíce hrdí?

My jsme hrdí na každý úspěch. Ale z manažerského hlediska jsou samozřejmě důležité turnaje, kde se pohybují špičkové týmy a je vysoká divácká sledovanost. Čím více úspěchů proti lepším týmům, tím lepší vyjednávání se sponzory a tím jednodušší práce pro mě, jako manažera, při shánění turnajů. Pro mě herně největší úspěch je ta jedna urvaná výhra nad týmem Secret při kvalifikaci na Chongquing Major. Jinak mě těší, že se společně s úspěchy týmu zvedl zájem diváků o CZ/SK Dotu na Twitchi.

Čeho byste chtěli s mužstvem dosáhnout?

Myslím, že pro všechny by bylo obrovským úspěchem a zkušeností kvalifikace na nějaký LAN turnaj.

Plánujete expanzi organizace do dalších herních titulů?

Hippomaniacs je čistě Dota 2 tým a tak by tomu mělo být i nadále.

Co děláš kromě práce pro Hippomaniacs?

Pracuju full time jako technik kvality pro psací potřeby. Ve volném čase se věnuji převážně počítači. Mám holčičí Dota 2 tým Greedy Girls, který bude mít za chvíli dvouleté výročí. Občas píšu články pro dota2.cz, převážně o Hippomaniacs nebo turnajích u nás, ale dvakrát jsem byla jako redaktor na majorech, odkud jsem také nějaký obsah přivezla. Minulý rok jsem se podílela na organizaci CZ-SK Dota 2 League, kde jsem měla na starost převážně komunikaci s partnery a statistiky. Letos se snad dočkáme pokračování. A nakonec jsem hobby streamer, ale poslední dobou mi moc nezbývají síly a chuť.

Mockrát Ti děkuji za rozhovor a přeji tobě i Hippomaniacs mnoho úspěchů.

Michal Mašika

Michal Mašika

Článek napsal Michal Mašika

Redaktor Esportsmagazin.cz, nadšenec do esportu, programování a fotbalu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor