in

Školy odmítají esport hlavně z důvodu, že v něm vidí staré známé sezení za počítačem

Martin Těšík je studentem Vysokého učení technického v Brně a zároveň marketingovým ředitelem v organizaci ESA. Účelem této asociace je sdružování studentů nadšených pro elektronické sporty v České republice i v zahraničí.

 

Ahoj Martine, můžeš nám na úvod rozsáhleji představit sebe a samotnou organizaci?

Ahoj, jsem Martin “Tieszi” Těšík, student Vysokého učení technického v Brně a jeden ze zakladatelů ESA – Esportovní studentské asociace, což je meziuniverzitní studentský spolek, který slouží jako networkingová platforma pro studenty a vysoké školy s účelem poskytovat kompletní infrastrukturu pro vysokoškolskou ligu v esportech. Již od mala jsem byl vášnivým hráčem a to přerostlo až v založení inovativní výukové herny Gameacademy, která již dnes ale bohužel neexistuje.

 

Kolik členů je momentálně ve vaší organizaci? Je možnost se do organizace přihlásit a spolupracovat s vámi?

Momentálně je nás 7 ze všech koutů České republiky a ze všech studijních programů. V týmu máme dokonce i jednoho doktora (Ph.D.). V tomto počtu zatím zvládáme všechny záležitosti ESA, a proto momentálně další členy týmu nepřijímáme. Do budoucna ale již nyní můžu říct, že rosteme enormní rychlostí a každá šikovná ruka se nám bude hodit!

 

Které konkrétní školy již máte v programu?

Nejvíce spolupracujeme s Vysokou školou báňskou v Ostravě, kde máme dveře dokořán otevřené. Dále jednáme s Vysokým učením technickým v Brně, Masarykovou univerzitou, Mendelu a dalšími. Celkem to čítá asi okolo 15 vysokých škol z celé České republiky.

 

 

Chtěli byste se v budoucnu soustředit i na základní a střední školy?

Díky tomu, že jsme všichni v ESA studenti vysokých škol, vybrali jsme si jako hlavní působiště právě univerzity, protože jim sami moc dobře rozumíme a většina našich kamarádů studenti jsou.

Koncept pro střední školy máme, ale zatím mu nevěnujeme zvýšenou pozornost.

 

Když se podíváme na tradiční školy, nenajdeme tam moc vřelého přijetí pro esport jako takový. Co je vašim cílem? Můžeme se do budoucna těšit na samotný předmět Gamingu?

Školy odmítají esport hlavně z důvodu, že v něm vidí staré známé sezení za počítačem, naprostou ztrátu času a křivá záda. Tento přístup se snažíme změnit hlavně offline akcemi tzv. Dny esportu, na kterých je kromě zábavné části hlavní složkou edukativní část o esportu. V ní se člověk dozví, jak vlastně esport vypadá z opačné strany, a že to již dávno není mrhání životem, ale obohacující činnost.

 

 

Esport byl v ČR dlouhá léta opomíjený a mediálně neveřejným. Dnes se to však pomalu mění k lepšímu a velký boom nás teprve čeká. Vidíš to stejně?

Kdybych to neviděl naprosto stejně, tak se dnes ani nebavíme! Esport v Česku stagnoval hodně dlouhou dobu a bylo to hlavně z důvodu neschopnosti agentur přizpůsobit se trhu a hráčům. My se snažíme esport dělat jinak a hlavně ho dělat srdcem.

 

Další vaší aktivitou je pořádání ligy nesoucí název 3E Liga, o čem je a co je jejím cílem?

3E Liga je bitva univerzit. Liga oficiálně začala 5.11.2018 a je semestrální tak, aby si ji studenti mohli užít a měli stejný režim jako ve škole. Studenti jakékoliv univerzity ČR se mohou zaregistrovat ať už jako tým nebo jako jednotlivci. První 3E Ligu jsme koncipovali jen na League of Legends, abychom od hráčů mohli získat feedback a v dalším semestru bez chyb rozjet 3E Ligu i v dalších hrách.

 

 

Líbí se mi váš nápad pořádat pravidelné přednášky a workshopy na téma o netiketě, netolismu a kybernetické bezpečnosti. Můžeš nám o tom prozradit něco více?

Jak jsem již zmínil, tyto přednášky se budou odehrávat prozatím hlavně na Dnech esportu, který domlouváme na každé partnerské univerzitě. Kromě zábavné části, kde si budou studenti moci vyzkoušet nejnovější technologie, je čeká část edukativní, ve které se dozví informace o tématech jako netiketa, kyberšikana, kybernetická bezpečnost, ale i například jak vypadá život profesionálního esportového hráče, esport z pohledu manažera a podobně. Hlavním cílem je ukázat studentovi hry i z naprosto jiného úhlu a tím mu otevřít nové možnosti, jak se do esportu zapojit.

 

Kde vidíš ESA za 5 let?

V té době bychom chtěli mít zavedenou tradici 3E Ligy se zapojením vysokých škol na mezinárodní úrovni. Na každé offline finále bude plná hala studentů, kteří budou celou ligu se zájmem sledovat a budou rádi za možnost se zapojit. Dále bychom chtěli mít propojenou celou českou a slovenskou esportovou scénu a byli bychom vděční za podporu esportových subjektů v ještě větším měřítku, než se nám dostává nyní.

 

 Jiří

Jiří Sedláček

Článek napsal Jiří Sedláček

Zakladatel EsportsMagazin.cz, fanoušek esportu, VR, blockchainu a kryptoměn.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor