Zdroj: HLTV.org
in ,

Tomáš „Oskar“ Šťastný: Nerad prohrávám a chtěl jsem být vždy ten nejlepší

Rozhovor s jedním z našich nejúspěšnějších hráčů esportu vůbec.

Jsme rádi, že jsme měli možnost vyzpovídat jednoho z nejlepších hráčů CS:GO na světě, a to Tomáše Šťastného, jehož přezdívka zní Oskar. Probrali jsme odchod z týmu mousesports a také jeho názor na domácí scénu.

 

Ahoj Tomáši, pro česko-slovenské fanoušky CS:GO asi není potřeba tě představovat, ale pro jistotu, mohl by ses pár větami představit?

Pocházím z Klášterce nad Ohří, menší městečko na severu Čech. Je mi 28 let a jméno mé je Tomáš Šťastný, ale většina lidí mě zná pod mou přezdívkou Oskar. Jako malý jsem hrál hokej, baví mě tenis nebo pingpong. CSku se věnuji už přes 15 let, občas si rád zahraji i jinou hru, třeba PUBG nebo Apex.

Nedávno jsi po delším angažmá opustil tým Mousesports. Jak těžké je odejít z týmu, který ti byl tak dlouho domovem?

Tak já už se s tím táhnul docela dlouho, chtěl jsem odejít dřív, něco mi tam chybělo a hra ani tým mě nenaplňovala, tak jak bych si představoval. Jinak to mrzí samozřejmě, byl jsem tam dlouho, něco jsme spolu dokázali a budu si to pamatovat do konce svého života.

Byli jste se spoluhráči blízcí přátelé i mimo hru nebo jste měli čistě profesionální vztahy?

Jak s kým, takový kolega-kámoš vztah. Nejlepšího kamaráda jsem si tam nenašel. Mimo hru si každý trávil čas, jak kdo chtěl, ale na večeři jsme spolu chodili docela často a jen tak debatovali mimo hru.

Tomáš „Oskar“ Šťastný
Zdroj: HLTV.org

Když jste na turnaji a máte den volna, je čas zajít se podívat po městě ve kterém hrajete? A podnikáte něco i s hráči jiných týmů?

Záleží jaká je naše forma, jestli třeba potřebujeme trénovat, tak sedíme za PC a trénujeme, ale čas se vždycky našel na to, abys prošel město, často jsme chodili nakupovat. Jinak, jestli podnikáme něco s někým jiným, tak to je zase spíš individuální. Jak říkám, někdy to máš tak, že přijedeš do země, aklimatizuješ se, najíš se a jdeš spát, druhý den se vzbudíš, čeká tě media day, kde děláš fotky a videa, a to je někdy tak otravné, že už nemáš moc síly někam jít, ale zas záleží na organizacích toho turnaje, někdy je to příjemné a jde to jak po másle a čas se najde. No a vlastně po media dni už se hraje, takže pak na delší procházky můžeš, až vypadneš z turnaje.

V dresu mousesports jsi s týmem zaznamenal pár velkých výsledků. Který tě napadne jako první?

Jako první mě napadá ESL New York, to město samo o sobě, ten fail týden před tím turnajem, kdy jsme odešli z Majoru se skóre 0:3. Nikdo to nečekal a my jsme ten turnaj vyhráli. Bylo to fajn.

Sleduješ ještě jejich výsledky?

To spíš ne, sleduju výsledky všech turnajů, kde jsou top 15 týmy.

Po odchodu z Mousesports jsi učinil rozhodnutí vrátit se do HellRaisers. Toto rozhodnutí přišlo poměrně rychle. Co ti pomohlo se rozhodnout?

Nechtěl jsem nic nedělat, potřeboval jsem zvolnit tempo, tempo turnajů a cestování. Takže jsem se domluvil s HR a podepsal s nimi smlouvu na půl roku, poté se rozhodnu co bude dál. Teď mi ale ty turnaje chybí, když musím hrát open kvalifikace, kde je přes 500 týmů, tohle šlo mimo mě celé ty dva roky, kdy jsem působil v Mouz.

Tomáš "Oskar" Šťastný
Zdroj: HLTV.org

Nechtěl jsi aspoň na chvíli z turnajového kola ven?

Chtěl, ale možná tak na dva měsíce a to se mi dostalo. S Mouz jsme od Majoru nehráli, a měli jsme dvouměsíční pauzu, kdy jsme řešili budoucnost atp.

Co od angažmá ve staronovém dresu očekáváš?

Rád bych zůstal top 8 na Majoru, to je náš hlavní cíl. Na to se připravíme a uvidíme, jak to dopadne.

Pojďme se teď trochu podívat na lokální scénu. Stíháš sledovat některé CS:GO akce v Česku a na Slovensku?

Moc ne, to jde mimo mě, co není na hltv.org, tak o ničem nevím. A když tam je, tak kouknu kdo, co a tak, ale že bych sledoval ty zápasy, to moc ne.

Máš pocit, že CZ/SK scéna roste, co se kvality týče? Důkazem může být třeba šestnáctiletý Frozen.

Frozen je výjimka, ale co mohu říct, opravdu nevím, jak kdo hraje, ale za Frozena jsem rád, snad si udělá dobré jméno.

Counter-Strike už nějaký ten pátek hraješ. Je čím dál těžší najít motivaci? Nebo pořád cítíš hlad po trofejích?

Ani to není moc o té motivaci, ale nebylo by na škodu si na třeba dva měsíce odpočinout, mít v sestavě víc hráčů a střídat se po určitém čase. A co se trofejí týče, tak ten hlad tam pořád je a myslím, že bude dlouho. Nerad prohrávám a vždy jsem chtěl být ten nejlepší.

Tomáš „Oskar“ Šťastný
Zdroj: HLTV.org

Jak jsi na tom s klasickými sporty? Přeci jenom CS je sám o sobě náročný na fyzičku, pokud vezmeme v potaz až šestihodinové hodinové Bo5 série.

Hrál jsem hokej, ale zlomil jsem si kotník nadvakrát a přetrhal vazy. Po vyléčení jsem šel na florbal a tam jsem si vyhodil rameno. Takže radši hraju ping pong na zahradě a cvičím, jak můžu, tedy začal jsem tak dva měsíce dozadu, ale hrozně mě to baví, cítím se lépe. A co se CS a fyzičky týče, já spíš myslím, že to je asi na psychiku, čím déle se vydržíš soustředit a zůstane hlava v klidu, tím lépe. Každému může pomoct cokoliv, i fyzická příprava.

A co relaxace? Jak nejraději trávíš volný čas?

Joo, tak na relax si potrpím. Vířivka, bazén, poslech hudby. Umím si udělat takový relax, že se po něm cítím jako znovuzrozený.

Závěrem bych se tě za všechny začínající hráče zeptal na nějaký super tip od profesionála, jak být nejlepší?

Asi musíš mít talent, hrát co nejvíce můžeš, koukat na zápasy těch nejlepších, protože i ze sledování se naučíš hodně. A prostě to nevzdávat, jednou to může přijít, jestli jsi dřel dostatečně.

Petr Utíkal

Článek napsal Petr Utíkal

Streamer s láskou k esportu, vášnivý tenista a snažící se student.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor