in ,

Vojtěch Přibyl (AC Sparta Praha): Abychom konkurovali v Evropě, musíme v Česku dominovat

Světy tradičních sportů a esportů se stále přibližují. Jako jeden příklad za všechny jmenujme basketbalový tým Philadelphia 76ers, který koupil esportový Team Dignitas.

V našich končinách zatím největší poprask způsobila AC Sparta Praha, která v září loňského roku spojila své síly s eSubou. A protože nás zajímaly i budoucí plány Sparty, vyzpovídali jsme Vojtěcha Přibyla (na fotografii vpravo), který vede projekt Sparta eSports.

 

Ve spolupráci s eSubou jste založili svůj esportový tým pro hru FIFA. Kde vznikl nápad a kdo se podílel na jeho realizaci?

S nápadem vstoupit do světa virtuálního sportu jsme na Spartě pracovali delší dobu. První konkrétní kroky byly učiněny v polovině roku 2017, kdy se projekt začal připravovat. Tím, že prostředí esportu nám bylo poměrně cizí, absolvovali jsme několik schůzek s potenciálními partnery, kteří nám měli se startem sparťanského esports týmu pomoci. Z několika vážných kandidátů jsme si nakonec za partnera vybrali eSubu.

 

eSuba si dlouhodobě drží pozici nejúspěšnějšího českého esportového týmu, takže ambice v ČR jsou asi jasné. Jak se ale díváte na zahraniční konkurenci?

Naším primárním cílem je vybudovat profesionální sekci ve hře FIFA, která bude na CZ/SK scéně zcela dominantní. Od toho se poté můžeme odrazit k tomu, abychom se poměřovali s jinými fotbalovými kluby v Evropě, které mají také svoji FIFA sekci. Zahraniční konkurenci také samozřejmě pozorujeme už nyní a v několika věcech si od nich bereme inspiraci – například v tom, jak komunikují se svými fanoušky nebo jak se starají o své hráče.

 

Na jaké turnaje se mohou fanoušci sparťanské esportové sekce těšit?

Naši hráči se budou účastnit všech významných turnajů ve hře FIFA v ČR. Dále klademe u našich profíků důraz na výsledky ve Weekend League, které je mohou kvalifikovat na velké turnaje v zahraničí. Stejně tak monitorujeme a vyhodnocujeme případné účasti na turnajích v okolních zemích, kde by zapojení našich hráčů mělo pro projekt smysl.

 

Přemýšlíte i o rozšíření do jiných, nefotbalových her? Například jako tým Paris Saint-Germain, pod jehož hlavičkou hraje čínský tým LGD ve hře Dota 2?

V horizontu nejbližších let se chceme soustředit výhradně na hru FIFA. Věříme, že vybraní hráči nám pomohou vytvářet ze Sparta eSports významnou značku na gamingové scéně. Pokud se bude projekt dobře rozvíjet, v což věříme, tak není rozšíření sekce i na jiné hry vyloučené. Nejen díky spolupráci s eSubou už nyní částečně sledujeme hry, které jsou ve světě esportu nejpopulárnější. Každopádně nás čeká ještě mnoho práce, než o takových krocích budeme moci začít přemýšlet.

 

Myslíte si, že do budoucna budeme svědky mnohem většího propojení tradičního sportu s tím virtuálním?

Některé fotbalové kluby už nyní využívají své hráče k mimoherním činnostem a zařazují je například do doprovodného zápasového programu při domácích zápasech přímo na stadionu. Může to být jedním z nástrojů, jak mladou generaci, která sleduje a fandí esportu, dostat na stadion. Kromě esportové sekce se tak mohou stát fanoušky i tradičního sportovního klubu.

 

Které fotbalové kluby jsou podle vás v oblasti esportu nejprogresivnější?

Pokud se budeme bavit jen o hře FIFA, tak budu jmenovat kluby jako Ajax Amsterdam, Schalke nebo Werder Brémy. Nemusíme ale jmenovat pouze tyto fotbalové giganty, protože dobré vzory najdeme i mezi méně slavnými kluby – Dynamo Kyjev má k projektu eSports perfektně redesignované logo, Legia Varšava má zase za sebou organizaci skvělé offline akce za účasti evropských velkoklubů.

 

Co si myslíte, že mohou sportovní manažeři předat těm z oblasti esportu? A nakolik si myslíte, že je jejich práce podobná?

Esportovci už nyní podepisují kontrakty, které se podmínkami často blíží smlouvám u běžných sportovců. Částky jsou sice pořád významně nižší, ale nikdo nemůže ignorovat růst a vývoj gamingu. Ti, kteří chtějí být v esportu úspěšní, musí velmi dobře organizovat svůj trénink a přípravu.

Martin Roháček

Článek napsal Martin Roháček

Už ve čtyřech letech jsem utíkal k sousedům hrát Mária, pak proháněl Vláček a Goldena. Prošel jsem si potmě tunely ve Vietcongu, podlehl kouzlu Warcraft 3 a Dota mě nepřestala bavit ani po 13 letech. A dneska si užívám ten neskutečný nárůst, který esport zažívá.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nahrávám…

0

Zanech zde svůj názor